7 października 2012

Jastrzębie w ósemkach też najlepsze

W decydującym meczu rozegranego w niedzielę 7 października w Warszawie Turnieju Finałowego Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego 8 (PLFA 8) drużyna Seahawks Gdynia B pokonała Warsaw BEagles 20:16. Tym samym Jastrzębie triumfowały w obu klasach rozgrywkowych, w których wystawiły w tym sezonie drużyny - Toplidze i PLFA 8.

Półfinał: AZS Silesia Re”B”els - Warsaw BEagles 14:30

W pierwszym meczu półfinałowym zmierzyły się drużyny B klubów Topligi - Re”B”els i BEagles. Już pierwsza kwarta zapowiadała wyrównany bój o awans do finału rozgrywek. Jako pierwsi punkty zdobyli warszawianie po bardzo ładnej akcji Michała Śpiczko. W odpowiedzi jeszcze dłuższym biegiem popisał się Sebastian Pytel i po pierwszej odsłonie na tablicy widniał remis. Jeszcze przed przerwą na prowadzenie wyszła drużyna ze stolicy po akcji po ziemi Bartłomieja Rota. Przełomowym momentem dla losów starcia półfinałowego było odzyskanie przez Andrzeja Góreckiego piłki zgubionej przez Re”B”eliantów. Niedługo później na 22:8 podwyższył bardzo dobrze tego dnia dysponowany Damian Tarnowski. W czwartej kwarcie do boju zerwali się goście ze Śląska, jednak przyłożenie rozgrywającego Adriana Mazuraka było ich ostatnim akcentem punktowym. Kropkę nad i postawił Tarnowski zdobywając touchdown na 30:14.

Półfinał: Warsaw Spartans B - Seahawks Gdynia B 0:42

Drugi półfinał był najbardziej jednostronnym meczem niedzielnego turnieju. Po pierwszej kwarcie, w której żadnej z drużyn nie udało się zdobyć punktów, w drugiej błysnęli zawodnicy drugiej drużyny aktualnych mistrzów Topligi. Najpierw po akcji biegowej przyłożenie zdobył Mikołaj Meller. Niedługo później błąd przy wprowadzeniu pułki do gry popełnili gospodarze Turnieju Finałowego i Jastrzębie prowadziły 8:0. Jeszcze przed końcem pierwszej kwarty wynik podwyższył rozgrywający Gdynian występujący na pozycji rozgrywającego Patryk Kordyś, który tydzień przed turniejem zmienił w tej roli swojego kontuzjowanego brata. W trzeciej i czwartej kwarcie Seahawks B zdobyli jeszcze cztery przyłożenia. Dwa z nich uzyskał dla gdynian Łukasz Uzdrowski. W obu przypadkach precyzyjnie podawał Kordyś.

Mecz o 3. miejsce: AZS Silesia Re”B”els - Warsaw Spartans B 34:22

Spotkanie o brązowy medal rozpoczęło się bardzo dobrze dla podrażnionych wysoką porażką w półfinale Spartan. Punkty zdobył Mateusz Wroński. Niedługo później wyrównał Łukasz Rębowski. Dzięki skutecznemu podwyższeniu za dwa punkty Oskara Opitza po pierwszej kwarcie Re”B”elianci prowadzili dwoma punktami. Tę przewagę goście ze Śląska powiększyli jeszcze przed przerwą dzięki przyłożeniu Sebastiana Pytla po krótkiej akcji biegowej. Po trzech kwartach Re”B”els prowadzili ośmioma punktami po dobrym zagraniu grającego w stołecznej drużynie Marcina Szczepańskiego. Dwa przyłożenia na początku czwartej kwarty w wykonaniu zawodników drugiej drużyny AZS Silesia Rebels przesądziły o losach meczu. Najpierw ponownie w pole punktowe rywali wbiegł Rębowski. Niedługo później wszechstronny Sebastian Pytla przechwycił podanie quarterbacka gospodarzy i popisał się akcją powrotną na touchdown. Mecz o trzecie miejsce zakończył się zasłużonym zwycięstwem Re”B”els 34:22.

Finał PLFA 8: Warsaw BEagles - Seahawks Gdynia B 16:20

W meczu decydującym o triumfie w PLFA 8 stanęły drugie drużyny finalistów tegorocznych zmagań w Toplidze. 15 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie na oczach 23 000 widzów, po bardzo ofensywnym meczu Seahawks Gdynia pokonali Warsaw Eagles. Tym razem kibice zgromadzeni na boisku bocznym KS Drukarz aż do drugiej kwarty musieli poczekać na akcję punktową. Jak się okazało później to w tej części gdy finaliści zdobyli łącznie cztery z pięciu przyłożeń w tym spotkaniu. Pierwsi na prowadzenie wyszli warszawianie po krótkim biegu Damiana Tarnawskiego. Jastrzębie odpowiedziały szybko akcją punktową duetu Tomasz Mechlewicz - Patryk Kordyś. W następującej serii ofensywnej BEagles znakomitą akcją w obronie popisał się Michał Berbeć, który nie tylko przechwycił podanie rozgrywającego warszawian, ale wykonał akcję powrotną, która przyniosła jego drużynie przyłożenie. Tuż przed przerwą BEagles zdecydowali się na kilka długich podań. Jedno z nich trafiło do Bartłomieja Rota. Serię ukoronował quarterback Richard Mbewe po 6-jardowej akcji biegowej. Trzecia kwarta rozpoczęła się dobrze dla gdynian. Rozgrywający gości Patryk Kordyś zdecydował się na biegi i Seahawks B wyszli na czteropunktowe prowadzenie. Trzy minuty przed zakończeniem regulaminowego czasu gry drużyna ze stolicy dostała szansę na wygranie meczu. BEagles zatrzymali rywali w czwartej próbie na 3 minuty przed końcem finału. Jednak już kilka chwil później quarterback warszawian posłał piłkę w ręce rywali i mecz zakończył się trfiumcem Seahawks B 20:16.

Najlepszym zawodnikiem Turnieju Finałowego został wybrany grający w drugiej linii obrony Seahawks Gdynia B Marcin Berbeć.

- Dzisiejszy triumf jest poniekąd konsekwencją szkoleniową tego jak przygotowywaliśmy się do występów w Toplidze. Na pewno o zwycięstwo było łatwiej dlatego, że dysponujemy dobrym, dużym składem szkoleniowym. Świetną pracę wykonał dzisiaj Patryk Kordyś, który na pozycji rozgrywającego dobrze zastąpił swojego kontuzjowanego brata. Dzisiaj nasza defensywa przyćmiła formację ataku grając jak z nut. Zawsze to ofensywa była u nas bardziej wiodącą formacją, a teraz to obrona poprowadziła nas do triumfu - powiedział Paweł Kaźmierczak, trener Seahawks Gdynia B.

- Głównym celem naszego występu w PLFA 8 było rozwijanie umiejętności młodych zawodników. Oczywiście żałujemy, że nie udało się wygrać, bo zawsze na boisko wybiegamy po zwycięstwo. Skończyliśmy sezon 2012, ale już za tydzień odbędzie się rekrutacja, a za dwa ruszą treningi, które przygotują nas do kolejnych rozgrywek - powiedział Jakub Zduń, trener skrzydłowych Warsaw BEagles.

- Bardzo się cieszę ze zwycięstwa w meczu o trzecie miejsce i tego, że na szyjach moich zawodników mogły zawisnąć brązowe medale. Nasza postawa w finałowym turnieju była bardzo dobra. Niewiele zabrakło a pokonalibyśmy BEagles w półfinale i dzięki temu mielibyśmy szansę zagrać w decydującym meczu turnieju. Nie udało się, ale mimo wszystko dzisiejszy dzień był znakomitym doświadczeniem futbolowym - powiedział Jakub Samel, trener AZS Silesia Re”B”els.

- Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się dojść do turnieju finałowego mimo iż futbol w formule ośmioosobowej ćwiczymy dopiero od lutego tego roku. Oczywiście pozostaje niedosyt, że zdobyliśmy tylko czwarte miejsce, ale z drugiej strony byliśmy jedynym klubem gronie finalistów, którego pierwsza drużyna nie gra w Toplidze - skomentował Maciej Pobudkiewicz, trener Warsaw Spartans B.

Półfinał: AZS Silesia Re”B”els - Warsaw BEagles 14:30 (8:8, 0:8, 6:6, 0:8)

I kwarta
0:8 przyłożenie Michała Śpiczko po 30-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Richard Mbewe)

8:8 przyłożenie Sebastiana Pytla po 35-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Oskar Opitz)

II kwarta
8:16 przyłożenie Bartłomieja Rota po 12-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Michał Śpiczko)

III kwarta
8:22 przyłożenie Damiana Tarnowskiego po 45-jardowej akcji biegowej

IV kwarta
14:22 przyłożenie Adriana Mazurka po 3-jardowej akcji biegowej
14:30 przyłożenie Damiana Tarnowskiego po 1-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Damian Tarnowski)

Półfinał: Warsaw Spartans B - Seahawks Gdynia B 0:42 (0:0, 0:14, 0:8, 0:20)

II kwarta
0:6 przyłożenie Mikołaja Mellera po 6-jardowej akcji biegowej
0:8 dwa punkty dla Seahawks za wyrzucenie piłki przez Spartans poza linię końcową boiska
0:14 przyłożenie Patryka Kordysia po 15-jardowej akcji biegowej

III kwarta
0:22 przyłożenie Tomasza Mechlewicza po 15-jardowej akcji po podaniu Patryka Kordysia

IV kwarta
0:30 przyłożenie Patryka Kordysia po 3-jardowej akcji biegowej
0:36 przyłożenie Łukasza Uzdrowskiego po 30-jardowej akcji po podaniu Patryka Kordysia

Mecz o 3. miejsce: AZS Silesia Re”B”els - Warsaw Spartans B 34:22 (8:6, 6:0, 8:8, 12:8)

I kwarta
0:6 przyłożenie Mateusza Wrońskiego po 8-jardowej akcji biegowej
8:6 przyłożenie Łukasza Rębowskiego po 5-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Oskar Opitz)

II kwarta
14:6 przyłożenie Sebastiana Pytla po 5-jardowej akcji biegowej

III kwarta
22:6 przyłożenie Łukasza Rębowskiego po 7-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Łukasz Rębowski)
22:14 przyłożenie Marcina Szczepańskiego po 7-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Mateusz Wroński)

IV kwarta
28:14 przyłożenie Łukasza Rębowskiego po 11-jardowej akcji biegowej
34:14 przyłożenie Sebastiana Pytla po 25-jardowej akcji powrotnej po przechwycie
34:22 przyłożenie Mateusza Wrońskiego po 8-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Marcin Szczepański)

Finał PLFA 8: Warsaw BEagles - Seahawks Gdynia B 16:20 (0:0, 16:14, 0:6, 0:0)

II kwarta
8:0 przyłożenie Damiana Tarnowskiego po 4-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Michał Śpiczko)
8:14 przyłożenie Michała Berbecia po 20-jardowej akcji po przechwycie
16:14 przyłożenie Richarda Mbewe po 6-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Richard Mbewe)